Затишшя перед бурею?!

Затишшя перед бурею? Чи варто малим школам України чекати закриття у 2013 році? Що необхідно робити шкільному закладу для свого збереження?

Ці та інші питання обговорювались під час інформаційних зустрічей «Свіжі ідеї для збереження малих шкіл в малих громадах», які проходили з 12 по 19 вересня у Луганську, Донецьку та Харкові. Заходи були організовані Східноукраїнським центром громадських ініціатив (СЦГІ) у партнерстві із Донецьким прес-клубом, Луганським обласним осередком Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Харківською обласною організацією «Центр правових та політичних досліджень "ДУМА"».

Для участі в заходах були запрошені представники адміністрацій шкіл, батьківських комітетів, вчителі, громадські активісти, спеціалісти відділів освіти, журналісти.

Юрист СЦГІ Вадим Сабінін представив проблематику ліквідації шкіл у малих громадах України. З 2008 по 2012 роки в Україні було ліквідовано 632 загальноосвітніх навчальних закладів. Зокрема, лідерами за ці п'ять років стали Хмельницька (62), Харківська (59) та Полтавська (57) області. Далі йдуть Одеська (53), Сумська (53) та Чернігівська (50) області. Проте, порівнюючи минулі показники з цьогорічними, з упевненістю можна сказати, що кількість закритих шкіл значно зменшилася. Так, якщо в 2011 році їх в Україні було 213, то на початок вересня 2012 ця цифра складала 73 загальноосвітніх навчальних заклади (із них жодної на Донеччині та одна на Луганщині). Ці дані отримані у відповідь на серію інформаційних запитів СЦГІ від Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. Фахівці Центру пов'язують тенденцію зменшення кількості ліквідованих шкіл з прийдешніми виборами і припускають, що буквально після Нового року ці показники нестримно злетять вгору, ще при розгляді нових бюджетів. 

Як зазначив В.Сабінін: «Протягом року співробітники нашої організації направили близько 200-х запитів на інформацію в профільні структури, присвячені різним аспектам проблеми скорочення шкільної мережі в Україні. В результаті були отримані статистичні дані щодо ліквідованих та малокомплекних шкіл, з’ясовані основні причини закриття і найбільш часті порушення при процедурі прийняття рішення про закриття закладів».

Якщо брати до уваги демографічні критерії ліквідації шкіл, то, на думку експертів, у першу чергу за свою долю слід побоюватися тим навчальним закладам, в яких вчиться невелика кількість дітей: менше 40 – в сільській місцевості, і менше 300 – в місті. 

«Можливість зберегти свій навчальний заклад є. Проте, у цьому випадку, усе залежатиме від далекоглядності і дієвості керівництва та педагогічного колективу школи, їх правової обізнаності, згуртованості команди учбового закладу і місцевих жителів, їх готовності до активних громадських дій, спрямованих на захист прав всіх учасників навчально-виховного процесу та збереження свого осередку громади», — підкреслила заступник голови СЦГІ Оксана Дрєпіна.

За підсумками проведеної роботи командою Східноукраїнського центру громадських ініціатив нещодавно випущено книгу «Як зберегти школу у своїй громаді: керівництво до дії» (завантажити можна по посиланню: http://totalaction.org.ua/content/nashi-publikatsiji), яку презентували організатори під час інформаційної зустрічі. Вона є практичним посібником з правової самоосвіти для педагогів і громадських активістів. 

О.Дрєпіна також повідомила, що і в поточному навчальному році Центр продовжить свою роботу за даним напрямком під девізом «Разом до збереження і розвитку освітніх послуг у малих громадах!». З цього приводу вже в жовтні для вчителів та місцевих активістів Луганської, Донецької та Харківської областей відбудеться тренінг «Організація громадянських кампаній для збереження шкіл у своїх громадах». Також для громад сільської місцевості та невеликих міст 3-х областей Сходу України заплановано конкурс малих грантів на реалізацію громадських ініціатив зі збереження своїх шкіл. З умовами означеного тренінгу та конкурсу учасники заходів були ознайомлені.

***

Інформаційні зустрічі відбулися у рамках проекту «Разом до збереження і розвитку освітніх послуг в малих громадах», який реалізується Східноукраїнським центром громадських ініціатив при фінансовій підтримці програми «Громадське суспільство і належне управління» Міжнародного Фонду «Відродження». 

Контакти:

Оксана Дрєпіна, заступниця голови Східноукраїнського центру громадських ініціатив, 

тел. 050 92 34 117, lawforschool@gmail.com, totalaction.org.ua

Джерело: 

totalaction.org.ua