Соцмережі проти Януковича

Історія з автопробігом по заповідниках доводить: в Україні революції з інтернету можливі

2 липня у Києві мають стартувати перегони українським бездоріжжям Ukraine-trophy 2011. Організатори пообіцяли зробити змагання наймасштабнішими в історії трофі-рейдів як за складністю, тривалістю та довжиною маршруту, так і за рівнем організації й кількістю учасників. А оскільки серед організаторів фігурує затятий автомобіліст, за сумісництвом народний депутат та ще й син президента України Віктор Янукович, то в потужному рівні підтримки такого заходу сумніватися не доводиться («Інтер» та НТН).

 

Отже, за хронологією подій, 21 червня організатори оголосили про намір влаштувати перегони. Прес-конференцію організаторів, що відбулася в УНІАНі, широкий загал проігнорував, тож 23 червня дублювали новину на «Економічній правді».

 

Вже 24 червня організатори, напевне, й не раділи інформаційній хвилі, що піднялася навколо Ukraine-trophy 2011. Національний екологічний Центр України звернувся до редакції «Обкому» і вказав, що маршрут позашляховиків пройде через заповідники. Новину одразу підхопили «Остров», «Українська правда», «Коментарі»...

 

Паралельно у Facebook розгорнулася акція проти автозмагань - був створений відповідний Cause Widget, де бажаючих закликали підписатися під петицією «200 джипів на чолі з сином президента планують сплюндрувати заповідники! Я проти!». В Google активісти створили контактну форму для акції протесту. За допомогою Google Docs був миттєво розповсюджений шаблон звернення до президента Автомобільної федерації України, де всі бажаючі могли вказати на порушення природоохоронного законодавства і попросити а) змінити маршрут пробігу; б) більше їх не організовувати.

 

 

 

 

Активність Мережі помітили та підхопили «Дзеркало тижня», «Тиждень». Позаяк інформаційний привід був роздмуханий неабиякий, про нього вже змушені були писати й інші засоби масової інформації.

 

Організатори пробігу відреагували на активність інтернету досить оперативно. Того ж 24 червня на сторінках газети «Сегодня» з'явилася новина, що заповідники не постраждають, а маршрут не прокладено. Таку ж новину запустили і через «Інтерфакс-Україна». Соціальні мережі відреагували миттєво, виклавши кеш офіційної сторінки «трофі» і, на всяк випадок, копію скану, де фактично йшлося про плюндрування заповідників.

 

Зрештою активістам соцмереж також почали відповідати, що організатори ніби не поїдуть крізь заповідники. Така обіцянка та вихідні до Дня Конституції мали би заколисати соцмережну спільноту, однак критично мислячі й активні люди не полінувалися простежити за подальшою інформацією.

 

Врешті з'ясувалося, що організатори так і не надали природоохоронцям і активістам маршрут автопробігу. Такий поворот був досить очікуваним, тому спільнота переформатовується для активних та безпосередніх дій. Це вкотре виливається на рівень не лише українських, а й світових ЗМІ, створюючи все нові та нові інформаційні приводи. Тим більше, що у сезон відпусток гарячих тем не так уже й багато.

 

Про що свідчить уся ця історія?

 

1) Що організатори автопробігу (читайте - політична влада) діють застарілими традиційними методами: підконтрольне ТБ - підконтрольна преса - обіцянки/погрози - зазвичай брехня.

 

2) Що спільнота активно опановує нові методи комунікації, до яких влада не має доступу, створюючи таким чином своє інформаційне поле поза «традиційними» уявленнями про засоби масової інформації.

 

3) Що поступово в суспільстві формується певна маса критично налаштованих людей, які поза балачками вже готові відстоювати цінності «в реалі».

 

З іншого боку, масштаб таких акцій поки обмежений, зважаючи на низький рівень інтернетизації України та поширення соціальних мереж. Адже те, що видно на поверхні - це здебільшого заслуга тих, хто живе і працює в столиці, розповсюдження цієї інформації областями низьке.

 

Це також свідчить, що, живучи в уявленнях застарілого світу, де застарілі «представники засобів масової інформації» помилково ототожнюються із суспільством, політики намагаються відгородитися від цього суспільства високими парканами, тоді як фізичні величини мають відносне значення. І саме така поведінка влади надалі гуртуватиме людей.

 

Цитата в тему: «Наш трофі-рейд - це не тільки спортивне змагання, але й можливість для всіх учасників вирушити у подорож мальовничими куточками нашої країни, оскільки маршрут пролягає через три найкрасивіші заповідники, де досі збереглася первинна природа», - керівник комітету з трофі-рейдів Автомобільної федерації України Сергій Осадчий.

 

За останньою інформацією від прес-секретаря Національного екологічного центру України Ірини Бондаренко, 30 червня по обіді активісти і природоохоронці зустрічалися з організаторами пробігу. Останні повідомили, що карти маршруту знаходяться ще на узгодженні у відомствах.

 

Але пізно увечері того ж 30 червня активісти вже отримали узгоджену всіма інстанціями карту з Рівненського заповідника, де маршрут дійсно не проходить через заповідник.

 

«Схоже, що організаторам довелося дійсно за останній тиждень швидко узгоджувати цю карту з усіма відомствами (а раніше вони цього не зробили), і, можливо, навіть міняти маршрут, але вони нам і журналістам у цьому не зізнаються. Ми думаємо, що це значний крок до перемоги, але ще не перемога» - підсумувала Ірина.

Джерело

Зображення користувача Александра Дворецкая.
Александра Дворецкая
Offline
Останнє відвідування: 4 роки 29 тижнів тому
Реєстрація: 28.06.2010

Я и не знаю, но можно попробовать поковыряться в группах на фейсбуке и проконсультироваться, мне кажется, что отличная кампания, не так ли?

Зображення користувача pribluda.
Андрій Лохматов
Offline
Останнє відвідування: 6 років 21 тиждень тому
Реєстрація: 26.05.2011

а кто инициатор/организатор/автор протеста против автопробега?

Зображення користувача vitaliy moroz.
Vitaliy Moroz
Offline
Останнє відвідування: 7 років 32 тижні тому
Реєстрація: 10.10.2011

екологи, зокрема ЕкоКлуб Київ