Перебіг експерименту із реформування системи охорони здоров’я загрожує правам медпрацівників Донецької області

Створення на базі вже існуючої мережі закладів охорони здоров'я  нової системи медичного обслуговування  містить суттєві загрози для дотримання прав працівників цієї сфери.

 

До такого висновку дійшли на своєму засіданні члени експертної групи, яка функціонує в межах проекту «Залучення громадського та експертного потенціалу регіону до процесу впровадження реформ в системі охорони здоров'я Донецької області», який реалізується ДОО ВГО «Комітет виборців України» за підтримки МФ «Відродження» та у партнерстві з Громадською радою при Донецькій облдержадміністрації.

Структурні перетворення у закладах охорони здоров’я прямо пов’язані зі штатним скороченням, що вимагаєвід влади забезпеченнятрудових прав громадян. Місцеві ради  Донецької області вже прийняли рішення про створення  центрів первинної медико-санітарної допомоги (далі – Центри), які не містять чітких процедур забезпечення трудових прав працівників.

Строки реалізації рішень щодо приєднання, об’єднання, злиття, фактичної ліквідації закладів  охорони здоров'я не співпадають з вимогами трудового законодавства. В умовах реалізації  пілотного проекту ця обставина створює ризики щодо порушення  прав працівників охорони здоров’я при звільненні їхза скороченням або за переведенням.  Оскільки частина Центрів пройде державну реєстрацію лише в січні 2012 року, реальною може стати ситуація, коли працівників охорони здоров’я,  яких у порушення процедури звільнять у грудні 2011 року  “за переведенням” до ще не створених Центрів, новостворені юридичні особи не зможуть законно прийняти на роботу за цими підставами.  З міст та районів Донецької області активно надходять сигнали від працівників охорони здоров’я щодо порушення їх трудових прав.

План-графік проведення експерименту з реформування системи охорони здоров’я у Донецькій області на 2011-2013 роки не містить  комплексу заходів, спрямованих на залучення профспілок та трудових колективів до процесу прийняття рішень щодо оптимізації закладів охорони здоров’я.

 Поза тим, пункт 1.24 Регіональної угоди між Донецькою облдержадміністрацією,профспілковими об'єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавцівна 2011-2012 рокипередбачає, що питання ліквідації,  приєднання,   злиття,   приватизації медичних установмають погоджуватися з профільною профспілковою організацією. Відсутність на практиці такого погодження та широких консультацій з професійною спільнотою знижує легітимність процесу, який зараз здійснюється в межах розпочатого експерименту.

У зв’язку з цими обставинами, центральні та місцеві органи влади, які несуть відповідальність за виконання  експерименту  в системі охорони здоров’я, мають повернутися до етапу повноцінних консультацій з профспілковими  організаціями, трудовими колективами та зацікавленими асоціаціями. В межах цих консультацій повинна відбутись корекція заходів  пілотного експерименту з точки зору дотримання законних  прав та інтересів працівників  закладів охорони здоров’я. Центральна та місцеві влади мають прийняти принципове рішення щодо пролонгації строків реалізації заходів експерименту з реформування системи охорони здоров’я, що дозволить уникнути масових порушень трудових прав громадян та попередити незаплановані фінансові витрати Центрів на усунення процедурних помилок їх створення.

Експертна група в межах ініціативи «Залучення громадського та експертного потенціалу регіону до процесу впровадження реформ в системі охорони здоров'я Донецької області» на чолі із аналітиком ДОО ВГО "КВУ" Олександром Клюжевим висловлює готовність виступити незалежним майданчиком для проведення  консультацій між органами влади, профспілковими організаціями  та трудовими колективами щодо проблемних аспектів реалізації експерименту в системі охорони здоров’я.

 

Додаткова інформація.

Експертна група в межах ініціативи «Залучення громадського та експертного потенціалу регіону до процесу впровадження реформ в системі охорони здоров'я Донецької області» складається  з представників громадських організацій, медичних працівників та посадових осіб місцевого самоврядування.

Джерело: