ООН закликає Україну негайно змінити підхід до прийняття біженців

Представник Верховного комісара ООН у справах біженців критикує українські суди за «надто формальний підхід до надання статусу біженця». Торік притулку просили півтори тисячі людей. Україна прийняла лише 135 осіб.
 

Офіційно рішення про надання притулку в Україні перебувають у компетенції міграційної служби. Однак більшість справ служба переадресовує на розгляд суду. Здебільшого судді розглядають такі справи швидко, особливо не вдаючись у деталі. Більше 80 відсотків справ, які розглядають українські суди щодо надання статусу біженця, закінчуються не на користь шукачів притулку. Як правило, судді не беруть до уваги умови в країні походження біженця, звідки він тікає.

 

Окрім цього від біженців вимагають доводити свою правоту, коли за міжнародними нормами цим мають опікуватися міграційні органи, наголошує координатор практики у сфері захисту людини міжнародної юридичної фірми Іван Ліщина. «Докази, які вимагають від біженців явно перевищують рамки розумного. Наприклад, від афганця вимагають письмовий доказ, що його примушують вступати в талібан. Що він має надати? Довідку від голови банди, що вони його примушують?», - обурюється юрист. Саме від афганців надходить найбільше заяв про отримання притулку. Більшості заявників відмовляють. Найбільше відмов отримують сомалійці - їм майже всім відмовляють. Також складно отримати притулок іракцям, вихідцям з Узбекистану та Росії. Натомість серед тих, чиї заяви задовольняють, чимало білорусів.

 

Невизначені повноваження

 

Причиною того, що суди так поверхово ставляться до розгляду справ щодо біженців Представник Верховного комісара ООН у справах біженців Олдріх Андрисек вважає постійне реформування  в Україні міграційної служби. «За останні десять років це вже дев’ята реорганізація міграційної служби. А це означає, що саме там щось не так.  Суди мають розглядати лише поодинокі випадки. А всі проблеми повинна вирішувати міграційна служба», - наголосив Олдріх Андрисек. За його словами, ООН підготує відповідні рекомендації українському уряду та проведе низку семінарів для українських суддів щодо судової практики у справах біженців. Крім того, коштом Організації Об’єднаних Націй адвокати однієї з міжнародних юридичних фірм захищатимуть біженців в українських судах. Юридична допомога буде для них  безкоштовною.

 

Новий закон

 

«У судах також немає перекладачів. Як вони можуть розмовляти на фарсі? Тому часто суд відбувається без самих біженців», - констатує Олдріх Андрисек.

У міністерстві юстиції визнають, що діючий закон про біженців, не відповідає сучасним реаліям. Виправити ситуацію має законопроект, який очікує на розгляд у Верховній Раді.

автор: Лілія Гришко
джерело: www.dw-world.de