Навчальний курс з вбереження шкіл від закриття допоміг його учасникам унеможливити варіант ліквідації своїх закладів

 

У квітні 2012 року завершилось впровадження пілотного навчального курсу «Як вберегти від закриття школу у своїй громаді». Його підсумки були підведені на семінарі, що проходив 28-29 квітня 2012 року у Луганську. Учасники всеукраїнського проекту високо оцінили результативність навчального курсу та здійснили обмін досвідом використання набутих під час курсу правових знань та реалізації практичних дій на збереження своїх шкіл.

Завдяки участі у навчальному курсі «Як вберегти від закриття школу у своїй громаді» понад двадцять керівників, вчителів, представників батьківського активу малих громад змогли попередити  ситуацію щодо ліквідації свого закладу. Робота курсу розпочалася ще у лютому 2012 року з дводенного тренінгу. На тренінгу учасники з семи областей України «озброїлися» знаннями з правового регулювання ліквідації шкіл та з впровадження громадських дій на захист школи. По поверненню у свої громади освітянами та громадськими лідерами реалізовано більше пів сотні практичних дій, спрямованих на розвиток або захист шкільних закладів. Підсумковий семінарнадав можливість учасникам навчального курсу обмінятися набутим досвідом.

Протягом двох днів роботи підсумкового семінару учасниками було представлено дванадцять презентацій досвіду у двох основних напрямах: превентивні дії на користь збереження та розвитку школи із малою наповненістю та громадські та правові дії, спрямовані на захист школи, діяльність якої збираються припинити. Серед тем виступів, що були присвячені опису досвіду превентивних дій найбільш зацікавили аудиторії наступні:

-       відкриття групи короткотривалого перебування дітей шкільного віку;

-       запровадження моделі управління громадсько-активною школою;

-       створення та діяльність громадської організації на користь розвитку навчального закладу та громади;

-       використання шкільного сайту для залучення додаткових ресурсів на розвиток навчального закладу;

-       надання додаткових освітніх послуг для мешканців громади тощо.

Свої «живі історії» захисту шкіл розповіли аудиторії батьки-члени ініціативних груп шкіл зі Свердловська та Красного Луча Луганської області. У виступах вони висвітили свій досвід запровадження громадських акцій та проведення громадського контролю за правомірністю прийняття рішень про ліквідацію, спираючись на свій досвід представили приклади послідовності дій із захисту шкіл. Також колеги з Ужгороду Закарпатської області поділилися досвідом здійснення громадських та правових дій на виявлення правомірності реорганізації ЗНЗ.

Під час пілотного навчального курсу пройшли апробацію теоретичні та практичні матеріали, що увійдуть в посібник «Як вберегти школу у власній громаді: керівництво до дії». Зокрема, на підсумковому семінарі було проаналізовано деякі завдання практичної частини навчального курсу (таблиця оцінки стану загальноосвітнього навчального закладу та громади) та вироблено рекомендації до його методичних розробок. На основі рекомендацій учасників курсу буде вдосконалено зміст посібника. Вихід видання у світ та його поширення заплановано на травень.

На завершення заходу відбулося обговорення подальших спільних дій учасників курсу. Однією з ідей прозвучало створення мережі громадських організацій та малих шкіл для об’єднання зусиль у вирішенні проблем необґрунтованості рішень місцевої влади щодо скорочення шкільної мережі та порушеннями законодавства під час прийняття та впровадження цих рішень. Також учасниками навчального курсу було запропоновано направитилисти на ім’я Міністра освіти України та голови профільної комісії у Верховній Раді України. Зміст листа стосується необхідності внести зміни у законодавство стосовно індивідуальної форми навчання у загальноосвітніх навчальних закладах та діяльності навчально-виховних комплексів «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад».

Організаторами навчального курсу виступили Східноукраїнський центр громадських ініціатив у співпраці з кафедрою державної служби та управління навчальними й соціальними закладами Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Навчальний курс реалізовувався в рамках проекту Східноукраїнського центру громадських ініціатив «Вчимося праву – зберігаємо школи» за донорської підтримки Освітньої програми Міжнародного фонду «Відродження»

Джерело: 

totalaction.org.ua