Міжнародні стандарти поводження з в’язнями. Навчання закінчилось, що очікує Полтавські в’язниці

Міжнародні стандарти поводження з в’язнями – це не забаганки капіталістичного світу, а принципи що є корисними фактично для всіх груп пенітенціарної взаємодії. Які до того ж не несуть ні якого ризику та проблем пенітенціарним працівникам. Щоб це зрозуміти, представникам пенітенціарної служби Полтавської області, знадобилось лише 2 дні. Саме стільки часу зайняв тренінг, проведений 28-29 серпня в Полтаві.

Захист прав людини в місцях позбавлення волі, міжнародні мінімальні стандартні правила поводження з в’язнями, громадський контроль установ виконання покарань, зазвичай, викликають негативну реакцію у представників пенітенціарної служби України. Але саме ці теми були в фокусі тренінгу, проведеного Благодійною Асоціацією «Світло Надії», для працівників пенітенціарних закладів Полтавської області та кримінально-виконавчих інспекцій. Як виявилось, ці теми можуть бути цікаві та корисні не тільки для громадських активістів та правозахисників, а й для співробітників пенітенціарної системи. Все залежить від того, де і як ці теми обговорюються та хто і чому їх використовує.

Відкрито обговорити та запровадити використання міжнародних стандартів дотримання прав засуджених в місцях позбавлення волі, вирішили і фахівці БА «Світло Надії». Принаймні для початку хоча б в пенітенціарних установах Полтавської області.

Отримавши підтримку від Фонду Розвитку Демократії (посольство США в Україні) громадські активісти вирішили розробити та провести спеціальний тренінг. Який буде використовувати сучасні найефективніші навчальні практики та пенітенціарний досвід як розвинених так і пострадянських країн.

До розробки та проведення тренінгу залучили експертів, які мають необхідну кваліфікацію та досвід. Так, для створення методології та організації навчального процесу було залучено - керівника пенітенціарного напрямку Кіровоградського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» - Бочарова-Туз Володимира. А для змістовного наповнення та проведення інтерактивних лекцій - старшого наукового співробітника сектору дослідження проблем кримінально-виконавчого законодавства Інституту вивчення проблем злочинності Академії правових наук – Яковець Ірину.

Захід виявись справжньою несподіванкою. При чому для всіх. Як для учасників, так і для тренерів. Адже відкриті дискусії, правильно підібрані вправи та фахові лекції – зробили майже не можливе. Це підтвердив вислів одного з учасників, який зазначив – «… з таким станом речей, що склавсь в системі виконання покарань, насправді настав час щось робити… і ви дуже правильно робите, що підіймаєте ці питання…». Адже це саме те, що треба українській пенітенціарній системі.

Можливо таке твердження, по закінченню навчання, підтримували не всі учасники, але жоден з присутніх не висловись проти поваги людської гідності та дотриманні прав людини в діяльності пенітенціарного персоналу. До того ж один із учасників резюмуючи результати навчання, запевнив – Ви скерували нас в певному напрямку, який так чи інакше знайде своє відображення в нашій роботі…

Однак як би там не було, поки що це результати лише тренінгу. Але БА «Світло Надії» і надалі робитиме все можливе, аби міжнародні стандарти поводження з в’язнями стали реальністю українських в’язниць.